شنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۵
نقشه سایت صفحه نخست

 
 
 
 

 ورود اعضا 

 
 
 

 مقدمه ای در خصوص اتاق فکر 

  در جوامع امروز، سازمان‌ها و موسسات با فرصت‌ها و تهدیدهای متعددی مواجه هستند که فعالیت‌های آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. از سوی دیگر پویایی سازمان‌ها در گرو نوآوری و بروز خلاقیت در جهت افزایش بهره وری می‌باشد. در چنین شرایطی از درون و برون سازمان‌ها پتانسیل‌های فکری و افراد توانمند و صاحب تجربه به عنوان فرصت‌های کامل بهره‌برداری وجود دارد که استفاده از اندیشه و تجربه آنها و هم‌افزایی این اندیشه‌ها با تبدیل شدن به سامانه‌های مناسب می‌تواند هدایت و پویایی این نهادها را قوت بخشد.
اتاق فکر، کانون تفکر یا اَندیشگاه در واقع برگردان واژه انگلیسی think tank می‌باشد. این واژه که برای اولین بار توسط لویس پاول به کار برده شد و به مرور در ادبیات علوم سیاسی و مدیریتی وارد گردید. این واژه طبق تعریف عبارت است از سازمان، مؤسسه، شرکت یا گروهی که با هم‌اندیشی کار هدایت و راهبری یک موضوع مشخص، پژوهش و یا فعالیت‌های یک سازمان یا موسسه را انجام می‌دهند و درگیر مسائل مختلفی چون سیاستگذاری‌های اجتماعی، راهبرد سیاسی، اقتصادی، علمی، یا موضوعات مربوط به فناوری یا سیاست‌های تجاری و یا حتی توصیه‌های نظامی هستند.
کانون تفکر در معنای وافعی خود نوعی سازمان ویژه برای تفکر و پژوهش در زمینه سیاست ها و استراتژی ها است که بر اصل "هم‌ اندیشی" یا "ایده پردازی جمعی" استوار است. این نوع سازمان به صورت حرفه ای زاییده شرایط پس از جنگ دوم جهانی در غرب بوده است و هم اکنون انواع و اقسام اتاق های فکر در زمینه های مختلف در سطح جهان پراکنده‌اند.
بسیاری از اندیشگاه‌ها سازمان‌های غیرانتفاعی و غیردولتی هستند که در کشورهایی مانند کانادا و آمریکا از طریق معافیت‌های مالیاتی از آنها حمایت می‌شود. از این میان، می‌توان به موسسه "انترپرایز" آمریکا و "پروژه‌ای برای قرن آمریکایی جدید" بعنوان نمونه‌هایی از اندیشگاه‌ها اشاره نمود همچنین در بسیاری از کشورهای دیگر اندیشگاه‌ها و کانون‌های تفکر که توسط موسسات دولتی، شرکت‌های تجاری و گروه‌های ذینفع تاسیس می‌شوند، بعضا منتج به کسب درآمد از راه مشاوره به سایرین و یا اجرای یک پژوهش هستند.

 thinking

 
 
 

 اخبار سازمانی 

 بازدید هیات تجاری اتریشی از منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر
هیأت تجاری اتریشی با مدیرکل بنادر و دریانوردی استان مازندران از بخش های مختلف منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر بازدیدکردند .
(۱۰ مهر ۱۳۹۵ ۱۰:۳۶)
 برترین های دریایی کشور معرفی شدند
همزمان با دومین روز برگزاری و اختتامیه همایش ارگانهای دریایی کشور در هفته ملی دریانوردی، اسامی برترین های دریایی کشور اعلام شد.
(۷ مهر ۱۳۹۵ ۱۲:۰۴)
بهره برداری نخستین فاز طرح توسعه بندر چابهار در سال آینده
بهره برداری نخستین فاز طرح توسعه بندر چابهار در سال آینده
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه طرح توسعه بندر چابهار باسرعت مناسب در حال اجرا است تصریح کرد: نخستین فاز طرح توسعه بندر چابهار، بهار سال آینده به بهره برداری می رسد.
(۱۰ مهر ۱۳۹۵ ۱۰:۱۳)
مهندس سعیدنژاد درحمایت از طرح شبکه بندری خبر داد :واگذاری بلند مدت بنادر کوچک به بخش خصوصی
مهندس سعیدنژاد درحمایت از طرح شبکه بندری خبر داد :واگذاری بلند مدت بنادر کوچک به بخش خصوصی
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه " هاب شدن بنادر بزرگ نباید به از بین رفتن بنادر کوچک منجر شود " ، گفت : در قالب طرح جامع بنادر ، طرح ایجاد مزیت برای بنادر کوچک در دست بررسی است که بر اساس آن بنادر کوچک به صورت بلند مدت به بخش خصوصی واگذار می شود .
(۶ مهر ۱۳۹۵ ۱۴:۳۷)
شعار روز جهانی دریانوردی 2017؛ مردم، بنادر و کشتی
شعار روز جهانی دریانوردی 2017؛ مردم، بنادر و کشتی
دبیرکل سازمان بین المللی دریانوردی IMO شعار روز جهانی دریانوردی در سال ۲۰۱۷ میلادی را «مثلت ارتباطیِ مردم، بنادر و کشتی» اعلام کرد.
(۸ مهر ۱۳۹۵ ۱۲:۵۰)
وزیر راه در جمع ارگان‌های دریایی خبر داد :سهم ریل از تخلیه بار بنادر به ۱۷ درصد رسید
وزیر راه در جمع ارگان‌های دریایی خبر داد :سهم ریل از تخلیه بار بنادر به ۱۷ درصد رسید
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سهم ریل در تخلیه بارهای بنادر به ۱۷ درصد رسیده است، بر افزایش این رقم تاکید کرد و درعین حال خبر از توقف واردات گازوئیل داد و گفت: درحال حاضر صرفه‌جویی مناسبی در مصرف گازوئیل محقق شده است به گونه‌ای که امکان صادرات روزانه ۲۰ میلیون لیتر گازوئیل را داریم.
(۶ مهر ۱۳۹۵ ۱۴:۳۵)
 
 
 

 امکانات پایگاه 

ارائه اطلاعات پیوندها مشاهده وضعیت آب و هوا  انتشارات
 ارتباط با ما آیین نامه ها، قوانین و مقررات  صدور مجوز سازه های دریایی نگارخانه

 [ Powered By RADCOM ]