دوشنبه، ۸ شهریور ۱۳۹۵
نقشه سایت صفحه نخست

 
 
 
 

 ورود اعضا 

 
 
 

 مقدمه ای در خصوص اتاق فکر 

  در جوامع امروز، سازمان‌ها و موسسات با فرصت‌ها و تهدیدهای متعددی مواجه هستند که فعالیت‌های آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. از سوی دیگر پویایی سازمان‌ها در گرو نوآوری و بروز خلاقیت در جهت افزایش بهره وری می‌باشد. در چنین شرایطی از درون و برون سازمان‌ها پتانسیل‌های فکری و افراد توانمند و صاحب تجربه به عنوان فرصت‌های کامل بهره‌برداری وجود دارد که استفاده از اندیشه و تجربه آنها و هم‌افزایی این اندیشه‌ها با تبدیل شدن به سامانه‌های مناسب می‌تواند هدایت و پویایی این نهادها را قوت بخشد.
اتاق فکر، کانون تفکر یا اَندیشگاه در واقع برگردان واژه انگلیسی think tank می‌باشد. این واژه که برای اولین بار توسط لویس پاول به کار برده شد و به مرور در ادبیات علوم سیاسی و مدیریتی وارد گردید. این واژه طبق تعریف عبارت است از سازمان، مؤسسه، شرکت یا گروهی که با هم‌اندیشی کار هدایت و راهبری یک موضوع مشخص، پژوهش و یا فعالیت‌های یک سازمان یا موسسه را انجام می‌دهند و درگیر مسائل مختلفی چون سیاستگذاری‌های اجتماعی، راهبرد سیاسی، اقتصادی، علمی، یا موضوعات مربوط به فناوری یا سیاست‌های تجاری و یا حتی توصیه‌های نظامی هستند.
کانون تفکر در معنای وافعی خود نوعی سازمان ویژه برای تفکر و پژوهش در زمینه سیاست ها و استراتژی ها است که بر اصل "هم‌ اندیشی" یا "ایده پردازی جمعی" استوار است. این نوع سازمان به صورت حرفه ای زاییده شرایط پس از جنگ دوم جهانی در غرب بوده است و هم اکنون انواع و اقسام اتاق های فکر در زمینه های مختلف در سطح جهان پراکنده‌اند.
بسیاری از اندیشگاه‌ها سازمان‌های غیرانتفاعی و غیردولتی هستند که در کشورهایی مانند کانادا و آمریکا از طریق معافیت‌های مالیاتی از آنها حمایت می‌شود. از این میان، می‌توان به موسسه "انترپرایز" آمریکا و "پروژه‌ای برای قرن آمریکایی جدید" بعنوان نمونه‌هایی از اندیشگاه‌ها اشاره نمود همچنین در بسیاری از کشورهای دیگر اندیشگاه‌ها و کانون‌های تفکر که توسط موسسات دولتی، شرکت‌های تجاری و گروه‌های ذینفع تاسیس می‌شوند، بعضا منتج به کسب درآمد از راه مشاوره به سایرین و یا اجرای یک پژوهش هستند.

 thinking

 
 
 

 اخبار سازمانی 

درجشنواره شهیدرجایی ، بندرامیرآباد رتبه نخست دستگاههای اجرایی مازندران
درجشنواره شهیدرجایی ، بندرامیرآباد رتبه نخست دستگاههای اجرایی مازندران
بندرامیرآباد رتبه نخست دستگاههای اجرایی مازندران
(۸ شهریور ۱۳۹۵ ۱۴:۳۵)
5400 میلیارد ریال سرمایه گذاری روی میز بندر شهید رجایی
5400 میلیارد ریال سرمایه گذاری روی میز بندر شهید رجایی
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان ضمن اشاره به افزایش تقاضای سرمایه گذاری در بزرگترین بندر تجاری ایران گفت: طی سال جاری، قرارداد 18 طرح سرمایه گذاری بخش خصوصی به ارزش 5هزار و 400 میلیارد ریال در بندر شهید رجایی به امضا رسیده یا طی ماه های آینده منعقد خواهد شد.
(۷ شهریور ۱۳۹۵ ۱۴:۴۲)
بندر آبادان میزبان لاله های عاشق
بندر آبادان میزبان لاله های عاشق
مراسم استقبال از شهدای تازه تفحص شده دوران دفاع مقدس از اسکله مسافری بندر آبادان
(۸ شهریور ۱۳۹۵ ۱۴:۲۹)
بازدید استاندار خوزستان از منطقه ویژه بندر امام خمینی (ره)
بازدید استاندار خوزستان از منطقه ویژه بندر امام خمینی (ره)
دکتر شریعتی استاندار خوزستان طی سفر به منطقه ویژه اقتصادی بندرامام خمینی(ره)، از پروژه های سرمایه گذاری بخش خصوصی و طرح های عمرانی در دست اجراء در این بندر بزرگ تجاری کشور بازدید کرد.
(۶ شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۰۵)
عضو هیأت عامل و معاون امور بندری و مناطق ویژه سازمان بنادراز بندر انزلی بازدید کرد
عضو هیأت عامل و معاون امور بندری و مناطق ویژه سازمان بنادراز بندر انزلی بازدید کرد
معاون امور بندری و مناطق ویژه سازمان بنادرطی یک بازدید چند ساعته از بندر انزلی دیدن کرد.
(۸ شهریور ۱۳۹۵ ۱۳:۲۱)
تعمیرات اساسی تاسیسات برقی در بندر بوشهر
تعمیرات اساسی تاسیسات برقی در بندر بوشهر
بمنظور استفاده حداکثری از تجهیزات و تاسیسات، افزایش راندمان و بازدهی تجهیزات، بالا بردن سطح ایمنی تاسیسات و همچنین کاهش هزینه های تعمیرات جاری ، تعمیرات اساسی گسترده برقی در بندر بوشهر انجام شد.
(۴ شهریور ۱۳۹۵ ۰۸:۴۸)
 
 
 

 امکانات پایگاه 

ارائه اطلاعات پیوندها مشاهده وضعیت آب و هوا  انتشارات
 ارتباط با ما آیین نامه ها، قوانین و مقررات  صدور مجوز سازه های دریایی نگارخانه

 [ Powered By RADCOM ]