سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶

اخبار

امکان هیچ ارتباط تلفنی با خدمه وجود ندارد/ چینی ها می خواهند حداکثر ایمنی را رعایت کنند/ اعزام یدک کش 8 ساعت زمان می خواهد/ احتمال دارد امشب وارد نفتکش حادثه دیده شویم/کمیته بررسی سانحه تشکیل شده است/ نتوانسته ایم با خدمه کشتی باربری صحبت کنیم

امکان هیچ ارتباط تلفنی با خدمه وجود ندارد/ چینی ها می خواهند حداکثر ایمنی را رعایت کنند/ اعزام یدک کش 8 ساعت زمان می خواهد/ احتمال دارد امشب وارد نفتکش حادثه دیده شویم/کمیته بررسی سانحه تشکیل شده است/
معاون امور دریایی سازمان بنادرو دریانوردی گفت:هنوز مقصر تصادم بین نفتکش سانچی و کشتی باری مشخص نشده است .در حال حاضر اولویت ما پیگیری وضعیت 31 خدمه نفتکش است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی ،هادی حق شناس عضو هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره اینکه چرا روند اطفاء حریق نفتکش سانچی طولانی شده است در برنامه زنده گفت و گویی ویژه خبری 18:30 شبکه خبر افزود:اکنون روند اطفاء حریق نسبت به گذشته بسیار تسریع یافته است و چین از تمام تجهیزات خود برای خاموش کردن آتش استفاده می کند.

وی با بیان اینکه کمیته بررسی به وضعیت نفتکش سانحه دیده  فشار به دولت چین آورد تا از تمام پتانسیل خود برای مهار آتش استفاده کنند، تصریح کرد: در روزهای اول گروه امداد و نجات چین  فقط در روز به اطفای حریق مشغول بود اما با پیگیری های صورت گرفته ،اطفاء حریق شبانه روزی شد.زمانیکه درشب  اطفاء صورت نمی گرفت ،حریق بیشتر می شد و مجددا کار خاموش کردن آتش سخت می شد.

حق شناس اظهارداشت:اگر این تصادم در ایران رخ می داد ما خودمان را به آب و آتش می زدیم تا حریق را خاموش کنیم و این نشات گرفته از فرهنگ ما است اما چینی ها می خواهند حداکثر ایمنی را رعایت کنند .ما هم نمی خواهیم آنها به خطر بیفتند.

برای اطفاء حریق بدشانسی آوردیم

وی ادامه داد:طبق هماهنگی های صورت گرفته ،اگر تا فردا اطفاء حریق صورت نگیرد با هلی کوپتر فوم به نفتکش پاشیده خواهد شد.تمام اقدام های لازم برای اطفاء حریق صورت گرفته است اما متاسفانه با بدشانسی های که پیش آمد آتش خاموش نشد.

عضو هیات مدیره سازمان بنادرو دریانوردی گفت:فاصله از خشکی به کشتی تصادم دیده،بدی آب و هوا،موج دریا،وجود گازهای سمی،مواد قابل اشتعال در نفتکش و انفجارهای پی در پی باعث شد تا با سرعت نتوان آتش را مهار کرد.

از بندر شانگهای تا نفتکش سانحه دیده حداقل 7 ساعت راه است

وی در پاسخ به این سوال که چرا چینی ها در همان ساعات اولیه نسبت به اطفاء حریق اقدام نکردند توضیح داد:ساعت 8 شب به وقت چین این تصادم رخ داد،کشور چین نمی توانست در همان لحظات اولیه کمک رسانی کند چرا که این اتفاق در 155 مایلی بندر شانگهای بود لذا اعزام یدک کش با سرعت بالا حداقل 7 الی 8 ساعت زمان بر بود.

امکان هیچ ارتباط تلفنی با خدمه نیست

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی درباره احتمال زنده ماندن خدمه نفتکش افزود:کل اتاق ها زیر پل فرماندهی است که به مخازن نزدیک نیست لذا احتمال هر موضوعی وجود دارد.امیدواریم خدمه دچار سانحه نشده باشند.در آن قسمت مشکلی به جهت آب و غذا وجود ندارد اما وجود اکسیژن بستگی به انفجارها دارد.متاسفانه امکان هیچ ارتباط تلفنی با خدمه وجود ندارد.

کمیته بررسی علت سانحه تشکیل شده است

وی در پاسخ به این سوال که مقصر تصادم کشتی باری و  نفتکش سانچی مشخص شده است، خاطرنشان کرد:خیر هنوز مشخص نیست.اما کمیته سوانح ایجاد شده است که این موضوع را پیگیری کند.در این کمیته نماینده سازمان بنادر و دریانوردی،نماینده پاناما و کشتی باربری حضور دارند .تاکنون نیز نتوانسته ایم با خدمه کشتی باربری که با نفتکش سانچی تصادم کرده است، گفت و گویی داشته باشیم .چینی ها اجازه این کار را نمی دهند.

اولویت ما پیگیری وضعیت خدمه است

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه تصادف در خشکی و دریا متفاوت است گفت:باید جعبه سیاه رمزخوانی شود تا بتوانیم علت دقیق حادثه را متوجه شویم.تا رمز خوانی صورت نگیرد تمام صحبت ها در حد حدس و گمان است.نفتکش بیمه داخلی و خارجی است لذا از این حیث مشکلی وجود ندارد اما اولویت ما در این مقطع پیگیری وضعیت خدمه نفتکش است.

وی در خصوص اینکه آیا نفتکش هنوز مواد اشتعال زا دارد،تاکید کرد:کشتی هنوز سبک نشده و به نظر می رسد که همچنان بار اولیه آن در مخازن هست.هر چند که با انفجار صورت گرفته آب هم وارد نفتکش شده است.ما به جهت اعزام نیرو و کمک اکنون هیچ کمبودی نداریم.

احتمال دارد امشب وارد نفتکش حادثه دیده شویم

سیروس کیان ارثی مدیرعامل شرکت ملی نفتکش نیز در گفت و گویی ویژه خبری 18:30 شبکه خبر درباره آخرین اقدامات برای اطفاء حریق نفتکش گفت:تا زمانیکه اطفاء حریق صورت نگیرد امکان ورود به نفتکش وجود ندارد اما این احتمال هست که امشب با خاموش شدن آتش گروه امداد و نجات بتواند وارد نفتکش حادثه دیده شود.در حال حاضر هیچ اطلاعاتی در مورد خدمه نداریم ولی تمام سعی خود را خواهیم کرد که با کمک کشتی های آتشخوار اطفاء حریق سریعتر انجام شود.

وی با بیان اینکه نفتکش سانچی صد مایل از محل حادثه دور شده است افزود:بدی آب و هوا و انفجارهای متعدد باعث شده سرعت اطفاء حریق کاسته شود اما با حضور نیروهای کمکی امیدواریم سریعتر به خدمه نفتکش حادثه دیده برسیم.

 
۲۲ دی ۱۳۹۶ ۱۹:۲۰
روابط عمومی |
تعداد بازدید : ۶۶۵