سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱
 

تجربه های بین المللی

 

بسیاری از متخصصین و مدیران اتاق های فکر را "قوه ی چهارم" (Think Tanks) در کشورهای پیشرفته ی دنیا می نامند؛ قوه ای در تراز 3 قوه ی دیگر (قانون گذاری، اجرایی، و قضایی) که ساختار یک حاکمیت را می سازند. اطلاق چنین جایگاهی برای اتاق های فکر، که به درستی آن ها را کانون های تفکر و یا اندیشگاه ها هم می نامند، گویای اهمیت این نهادها در کشورهای پیشرفته است.

اتاق فکر بر خلاف برداشت سطحی و عوامانه از آن، یک اتاق با چند میز و صندلی و یا یک میز کنفرانس و جلسه نیست که هر از گاهی قفل آن رابگشایند و مدیران در آن به تفکر و یا خلق فکر بپردازند.

اتاق فکر (البته نوع حرفه ای و اصولی آن) بنا بر ماهیت یک پژوهشکده یا مرکز تحقیقاتی است که دست کم پنج پژوهشگر تمام وقت و دست بالا تا صدها پژوهشگر در آن کار می کنند؛ البته این نوع پژوهشکده تفاوت‌های محسوسی با سایر پژوهشکده‌ها دارد. دلیل آن موضوع‌هایی است که برای پژوهش به اتاق‌های فکر محول می شوند. پس با تخصیص یک اتاق و چند میز و صندلی و سال و ماهی یک جلسه در آن، چیزی به نام اتاق فکر شکل نمی گیرد.

به زبان فنیِ دقیق، آنچه اتاق های فکر انجام می دهند تولید محصولی به نام "هوشمندی استراتژیک (Strategic Intelligence) با نگاه به آینده" است! هر سندی استراتژیک در واقع یک "بسته ی سیاسی" یا "بسته ی کمک به تصمیم گیری" است و سیاست گذاری و تصمیم گیری را برای سیاست گذاران و مدیران ارشد تسهیل می کند.

در اوان شکل گیری اتاق های فکر امروزین، یعنی در دهه ی 1940 و 1950 م، خود اتاق فکر یک ایده ی خوب برای تسهیل سیاست گذاری و تصمیم گیری بوده است. در دهه ی 1950 که دنیا ،پس از جنگ جهانی دوم به دو قطب شرق و غرب (کمونیسم و سرمایه داری) تقسیم شده بود ،سیاست گذاران امنیتی و نظامی در آمریکا نمی توانستند به روش های سنّتی رایج سیاست گذاری کرده و یا تصمیم های خطیر را درباره ی مسایل جهانی و یا کنترل پیشروی کمونیسم بگیرند . ازاین رو بود که نیروی هوایی ایالات متحده در سال 1947 م نخستین اتاق فکر به نام اندیشگاه رند تاسیس کرد تا مددکار تصمیم گیری های حساس فرماندهی این نیرو باشد.

بعدها که سردمداران نیروهای مسلح آمریکا در پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا ) طعم سیاست ساز ی ها و تصمیم سازی های رند را چشیدند، آن را از اختیار نیروی هوایی خارج و آن را به یک نهاد مستقل تبدیل کردند تا کل نیروهای مسلح و وزارت دفاع و حتی دیگر وزارت خانه ها و شرکت های بزرگ این کشور نیز بتوانند از خدمات پژوهشی و فکری آن برای اتخاذ سیاست ها و تصمیم های کلیدی شان یاری بگیرند. نظریه اما در فرهنگ سیاست گذاری مشتمل بر ایده های کلی و کلان برای حل یک مشکل اجتماعی بزرگ و عمده است. مثلاً نظریه "امنیت به مثابه ی خلق فرصت" را در نظر بگیرید. این نظریه در مقابل مفهوم سنّتی امنیت ابداع شده که بر رفع تهدیدها و مخاطرات یک کشور از طریق اقدامات امنیتی (نظامی و انتظامی) متعارف تاکید می کند. در این نظریه ی جدید، که می توان آن را تعریفی "َنرم " از امنیت در مقابل تعریف "سخت " قدیمی دانست، امنیت از طریق خلق فرص تهای اثربخش برای افراد، ازمان ها، شرکت ها و ملت ها حاصل می شود. این نظریه استدلال می کند که افزایش فرصت ها هموار ه مترادف با افزایش حاشیه ی امنیتی خود سازمان یا ملت است. در جایی که سازمان ها و شرکت ها می توانند مشکلات خود را بر پایه ی این یا آن "ایده" حل کنند و یا فرصت های پیش روی خود را مغتنم بشمرند، جوامع برای حل مشکلات اساسی خود نیازمند نظریه های کارآمد هستند.

از زمانی که اصطلاح اتاق فکر در دهه پنجاه میلادی پدید آمد بحثی وجود دارد که اولین اتاق فکر با توجه به شاخصه های تعریف شده کدام بوده است؟

فعلا دو کاندیدا برای عنوان "اولین اتاق فکر" وجود دارد: انجمن نایبانی در انگلستان که به سال 1882 برای پیشبرد تدریجی تغییرات اجتماعی تاسیس شد و موسسه بروکینگز که به سال 1916 در ایالات متحده به وجود آمد.

البته می دانیم که ابتدا و اساساً اصطلاح اتاق فکر اشاره به سازمان هایی داشت که مشاوره های نظامی ارایه می کردند، نظیر موسسه رند (RAND) که در سال 1945 شکل گرفت.

تا دهه 70 میلادی تعداد اتاق های فکر چندان زیاد نبود و این تعداد محدود نیز عمدتا پیرامون مسایل نظامی و غیرسیاسی به دولت آمریکا مشورت می دادند. از سال 1970 به بعد ناگهان به صورت انفجاری تعداد اتاق های فکر رو به افزایش گذاشت به صورتی که تعداد بسیار زیادی از اتاق های فکر کوچکی پدید آمد که در همه زمینه ها من جمله مسایل حزبی، سیاسی و دیدگاه های ایدئولوژیکی به ابراز نظر می پرداختند.

 

ریشه شناسی

گفته می شود تا دهه 1940 بیشتر اتاق های فکر با عنوان موسسه شناخته می شدند. در دوران جنگ جهانی دوم به جای اتاق فکر (TINK TANK) از اصطلاح (IRAN BOXES) استفاده می شد عبارت (TINK TANK) در اصطلاح عرف عام دوران جنگ آمریکا بر اتاق هایی اطلاق می شد که استراتژیست ها در آن پیرامون طراحی اقدامات جنگی بحث می کردند.

اولین بهره گیری ثبت شده از این عبارت که به اتاق های فکر نوین اشاره می کرد به 1959 باز می گردد تا دهه 60 اساسا این عبارت به موسسه رند (RAND) و سایر گروه هایی اطلاق می شد که با نیروهای مسلح کار می کردند. اما در دوران جدید، اتاق فکر به طیف گسترده ای از موسسات گفته می شود که در زمینه های بازاریابی تا روابط عمومی به ویژه در حوزه روابط بین الملل فعالیت می کنند.

 

انواع اتاق فکر:

1) اتاق های فکر در آمریکا: اتاق فکر در ایالات متحده نقش بسیار مهمی را در شکل دهی سیاست داخلی و بین المللی بازی می کند. این اتاق های فکر در ایالات متحده عمدتا ادعا می کنند که منبع درآمدی آنها کمک مالی افراد خصوصی (هبه) است لذا افراد درگیر در مباحث جنجالی در اتاق های فکر احساس راحتی بیشتری نسبت به کارکنان موسسات دولتی دارند.

2) اتاق های فکر در چین: در جمهوری خلق چین اتاق های فکر معدودی وجود دارندکه توسط منابع دولتی تغذیه می شوند لذا امکان ورود جدی به بحث های چالشی را ندارند اما روابطی میان آنها و اتاق های فکر سایر کشورها به وجود آمده و داد و ستد فکری با آنها آغاز شده است.

3) اتاق های فکر در انگلیس: وضعیت اتاق های فکر در انگلیس مشابه آمریکا بوده و ارتباط زیادی میان اتاق های فکر این دو کشور وجود دارد.

4) اتاق های فکر در آلمان: در آلمان بیشتر احزاب سیاسی ارتباط مناسبی با اتاق های فکر ندارند اما بنیادهایی وجود دارند که در جایگاه اتاق فکر با احزاب همکاری می کنند. مثلاً بنیاد کنراد آدنائر با حزب (CDU) یعنی حزب اتحاد دموکرات مسیحی کار می کند. یا بنیاد فردیش ایرت یا حزب (SPD) با حزب سوسیال دموکرات همکاری دارد، حزب سبزها هم از همکاری بنیاد هاینریش بول و حزب چپ هم از همکاری بنیاد رزالوکزامبورگ بهره می گیرد.

 

منتقدان اتاق های فکر:

پدیده اتاق فکر دارای منتقدانی نیز هست مثلاً رالف نیدر فعال سیاسی آمریکایی و کاندیدای حزب سبز برای انتخابات ریاست جمهوری در سال های 1996 و 2000 میلادی و کاندیدای مستقل در سال 2004 بر آن است که اتاق های فکر به دلیل وابستگی به منابع مالی بنیادهای خصوصی، ممکن است که نتایج تحقیقاتشان را به سوی منافع آن موسسات انحراف دهند، بعضی از منتقدان هم معتقدند که اتاق های فکر ممکن است به چیزی مشابه ابزارهای تبلیغی تبدیل شوند که تحقیقات علمی را در خدمت تبلیغات سیاسی ایجاد کنندگانشان قرار دهند، بعضی هم اتاق های فکر را متهم می کنند که به عنوان نوعی لابی در خدمت شکل دهی افکار عمومی به نفع افراد و سازمان های ذی نفع در می آیند.

 

تعداد اتاق‌های فکر ثبت شده در جهان 

بنا بر گزارش ارایه شده توسط دانشگاه پنسیلوانیا تا تاریخ اگوست 2009 تعداد کانون‌های تفکر ثبت شده در دنیا به شرح ذیل می‌باشد.

NUMBER OF THINK TANKS IN THE WORLD 2009* Region

No. of TT's

% of Total

Africa

503

8

Asia

1183

19

Europe

1750

28

Latin America and Caribbean

645

10

Middle East and North Africa

273

4

North America

1912

30

Oceania

39

1

Total

6305

100

 

جهت اطلاع بیشتر در اینخصوص و دریافت نسخه کامل گزارش به آدرس ذیل مراجعه فرمایید.

 

http://www.sas.upenn.edu/irp/documents/2009_GlobalGoToThinkTankRankings_TTIndex_1.28.10.pdf

 

اسامی کانون‌های تفکر در برخی کشورهای پیشرو (برگرفته از سایت NIRA)

 

[ Australia ]

The Asia-Australia Institute, University of New South Wales (AAI) / Sydney, New South Wales, Australia

The Australia Institute Ltd (TAI) / Canberra, Australian Capital Territory, Australia

Australia-Japan Research Center (AJRC) / Canberra, Australian Capital Territory, Australia

Australian Institute of International Affairs (AIIA) / Deakin, Australian Capital Territory, Australia

The Brisbane Institute / Queensland, Australia

The Centre for Independent Studies (CIS) / New South Wales, Australia

Centre for Strategic Economic Studies (CSES) / Victoria, Australia

Committee for Economic Development of Australia (CEDA) / Victoria, Australia

Hawke Research Institute for Sustainable Societies (HRISS) / South Australia, Australia

Strategic and Defence Studies Centre (SDSC) / Canberra, Australian Capital Territory, Australia

[ Austria ]

Austrian Association for Foreign Policy and International Relations (OEGA) / Vienna, Austria

Austrian Institute of East and Southeast European Studies (OSI) / Vienna, Austria

Austrian Society for Foreign Policy and International Relations (OGA) / Vienna, Austria

Institute for Advanced Studies, Vienna (IHS) / Vienna, Austria

International Institute for Applied Systems Analysis (IIASA) / Ladenburg, Austria

The Vienna Institute for International Economic Studies (WIIW) / Vienna, Austria

[ Canada ]

C.D. Howe Institute / Toronto, Ontario, Canada

Canadian Institute of International Affairs (CIIA) / Toronto, Ontario, Canada

Canadian Policy Research Networks (CPRN) / Ottawa, Ontario, Canada

Centre for International Governance Innovation (CIGI) / Waterloo, Ontario, Canada

Centre for the Study of Living Standards (CSLS) / Ottawa, Ontario, Canada

The Fraser Institute / British Colombia, Canada

Institute for Citizen-Centred Service (ICCS) / Tronto, Ontario, Canada

Institute for Policy Analysis (IPA) / Tronto, Ontario, Canada

Institute of Public Administration of Canada (IPAC) / Toronto, Ontario, Canada

Institute On Governance (IOG) / Ottawa, Ontario, Canada

International Development Research Centre (IDRC) / Ottawa, Ontario, Canada

International Institute for Sustainable Development (IISD) / Winnipeg, Manitaba, Canada

York Centre for International and Security Studies (YCISS) / Toronto, Ontario, Canada

[ France ]

Center for International Prospective Studies (CEPII) / Paris cedex 15, France

Centre for Studies in International Development and Economic and Social Movements (Institut CEDIMES) / Paris, France

Europe 2020 (E2020) / Paris, France

French Institute of International Relations (IFRI) / Paris Cedex 15, France

Futuribles Group / Paris, France

INSEAD Euro-Asia Centre (EAC) / Fontainebleau, France

Institute for International and Strategic Relations (IRIS) / Paris, France

International Social Science Council (ISSC) / Paris Cedex 15, France

Trade Union Advisory Committee to the Organization for Economic Cooperation and Development (TUAC-OECD) / Paris, France

[ Republic of Korea (South Korea) ]

Institute for Global Economics (IGE) / Seoul, South Korea

Korea Development Institute (KDI) / Seoul, South Korea

Korea Energy Economics Institute (KEEI) / Kyunggi-Do, South Korea

Korea Institute for Defense Analyses (KIDA) / Seoul, South Korea

Korea Institute for Industrial Economics and Trade (KIET) / Seoul, South Korea

Korea Institute for International Economic Policy (KIEP) / Seoul, South Korea

Korea Labor Institute (KLI) / Seoul, South Korea

Korea Legislation Research Institute (KLRI) / Seoul, South Korea

Korea Research Institute for Human Settlements (KRIHS) / Kyounggi-Do, South Korea

Korea Rural Economic Institute (KREI) / Seoul, South Korea

The Korean Institute of International Studies (KIIS) / Seoul, South Korea

The Sejong Institute / Seongnam, South Korea

[ Japan ]

Center for Northeast Asian Studies (CNEAS), Tohoku University / Miyagi, Japan

Daiwa Institute of Research Ltd. (DIR) / Tokyo, Japan

Economic Research Institute for Northeast Asia (ERINA) / Niigata, Japan

The Economic Research Institute, Japan Society for the Promotion of Machine Industry (ERI-JSPMI) / Tokyo, Japan

Fujitsu Research Institute (FRI) / Tokyo, Japan

Hiroshima Peace Institute (HPI), Hiroshima City University / Hiroshima, Japan

The Institute for Future Technology (IFTECH) / Tokyo, Japan

Institute for International Policy Studies (IIPS) / Tokyo, Japan

The Institute for Science of Labour (ISL) / Kanagawa, Japan

The Institute of Applied Energy (IAE) / Tokyo, Japan

Institute of Developing Economies, Japan External Trade Organization (IDE-JETRO) / Chiba, Japan

Institute of Research and Innovation (IRI) / Tokyo, Japan

Institute of Statistical Research (ISR) / Tokyo, Japan

Institute of Systems Science Research (ISSR) / Kyoto, Japan

The International Centre for the Study of East Asian development (ICSEAD) / Fukuoka, Japan

International Development Center of Japan (IDCJ) / Tokyo, Japan

Japan Center for Economic Research (JCER) / Tokyo, Japan

Japan Center for International Exchange (JCIE) / Tokyo, Japan

The Japan Forum on International Relations, Inc. (JFIR) / Tokyo, Japan

The Japan Institute for Labour Policy and Training (JILPT) / Tokyo, Japan

Japan Institute of International Affairs (JIIA) / Tokyo, Japan

Japan Securities Research Institute (JSRI) / Tokyo, Japan

Kansai Institute of Information Systems and Industrial Renovation (KIIS) / Osaka, Japan

Kyushu Economic Research Center (KERC) / Fukuoka, Japan

Mitsubishi Research Institute, Inc. (MRI) / Tokyo, Japan

Mizuho Information & Research Institute, Inc. (MHIR) / Tokyo, Japan

National Institute for Research Advancement (NIRA) / Tokyo, Japan

Nippon Research Institute (NRI) / Tokyo, Japan

NLI Research Institute (NLIRI) / Tokyo, Japan

Nomura Research Institute,Ltd. (NRI) / Tokyo, Japan

Research Institute of Economy, Trade and Industry (RIETI) / Tokyo, Japan

Sompo Japan Research Institute Inc. (SJRI) / Tokyo, Japan

Systems Research & Development Institute of Japan (SRDI) / Tokyo, Japan

UFJ Institute Ltd. / Tokyo, Japan

[ United Kingdom ]

Adam Smith Institute (ASI) / London, United Kingdom

Centre for Defence Studies (CDS) / London, United Kingdom

Centre for European Reform (CER) / London, United Kingdom

Centre for Research into Post-Communist Economies (CRCE) / London, United Kingdom

Centre for Economic Policy Research (CEPR) / London, United Kingdom

Centre for Public Policy and Management (CPPM) / Scotland, United Kingdom

Chatham House / London, United Kingdom

Democratic Dialogue (DD) / Belfast, Northern Ireland, United Kingdom

Demos / London, United Kingdom

Economic Research Council (ERC) / London, United Kingdom

The European Foundation / London, United Kingdom

The Fabian Society / London, United Kingdom

The Foreign Policy Centre (FPC) / London, United Kingdom

Gold Mercury International (Gold Mercury Award) / London, United Kingdom

Institute for Employment Studies (IES) / Brighton, United Kingdom

Institute for European Environmental Policy (IEEP) / London, United Kingdom

The Institute for Fiscal Studies (IFS) / London, United Kingdom

Institute for Jewish Policy Research (JPR) / London, United Kingdom

Institute for Public Policy Research (IPPR) / London, United Kingdom

Institute of Development Studies (IDS) / Brighton, United Kingdom

Institute of Economic Affairs (IEA) / London, United Kingdom

Institute of Welsh Affairs (IWA) / Cardiff, United Kingdom

International Boundaries Research Unit (IBRU) / Durham, United Kingdom

International Institute for Environment and Development (IIED) / London, United Kingdom

The International Institute for Strategic Studies (IISS) / London, United Kingdom

National Institute of Economic and Social Research (NIESR) / London, United Kingdom

New Economics Foundation (NEF) / London, United Kingdom

New Policy Institute (NPI) / London, United Kingdom

Overseas Development Institute (ODI) / London, United Kingdom

The Oxford Institute for Economic Policy (OXONIA) / Oxford, United Kingdom

Policy Network / London, United Kingdom

Royal United Services Institute for Defence and Security Studies (RUSI) / London, United Kingdom

Social Market Foundation (SMF) / London, United Kingdom

SPRU-Science and Technology Policy Research, University of Sussex / Brighton, East Sussex, United Kingdom

[ United States ]

American Enterprise Institute for Public Policy Research (AEI) / Washington, DC, United States

American Foreign Policy Council (AFPC) / Washington, DC, United States

American Institute for Contemporary German Studies (AICGS) / Washington, DC, United States

Asia Society / New York, NY, United States

The Aspen Institute / Washington, DC, United States

Association on Third World Affairs, Inc. (ATWA) / Washington, DC, United States

Atlantic Council of the United States (ACUS) / Washington, DC, United States

Atlas Economic Research Foundation / Fairfax, VA, United States

Berkeley Roundtable on the International Economy (BRIE) / Berkeley, CA, United States

The Brookings Institution / Washington, DC, United States

California Budget Project (CBP) / Sacramento, CA, United States

Carnegie Council on Ethics and International Affairs (CCEIA) / New York, NY, United States

Carnegie Endowment for International Peace / Washington, DC, United States

The Carter Center / Atlanta, GA, United States

Cascade Policy Institute / Portland, OR, United States

Cato Institute / Washington, DC, United States

Center for Defense Information (CDI) / Washington, DC, United States

Center for Economic and Policy Research (CEPR) / Washington, DC, United States

Center for International Private Enterprise (CIPE) / Washington, DC, United States

Center for National Policy (CNP) / Washington, DC, United States

Center for Public Policy and Contemporary Issues-Institute for Public Policy Studies, University of Denver (CPPCI) / Denver, CO, United States

Center for Strategic and International Studies (CSIS) / Washington, DC, United States

Center of International Studies, Princeton University (CIS) / Princeton, NJ, United States

The Chicago Council on Foreign Relations (CCFR) / Chicago, IL, United States

Committee for Economic Development (CED) / New York, NY, United States

The Commonwealth Institute / Cambridge, MA, United States

The Consensus Council, Inc. / Bismarck, ND, United States

Council on Foreign Relations (CFR) / New York, NY, United States

DEMOKRITOS SOCIETY OF AMERICA (DSA) / Alamo, CA, United States

Discovery Institute / Seattle, WA, United States

Earth Policy Institute / Washington, DC, United States

East-West Center (EWC) / Honolulu, HI, United States

EastWest Institute (EWI) / New York, NY, United States

Economic Growth Center (EGC) / New Haven, CT, United States

Economic Policy Institute (EPI) / Washington, DC, United States

Economic Strategy Institute (ESI) / Washington, DC, United States

The Edwin O. Reischauer Center for East Asian Studies, The Paul H. Nitze School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University / Washington, DC, United States

Employee Benefit Research Institute (EBRI) / Washington, DC, United States

Ethics and Public Policy Center (EPPC) / Washington, DC, United States

Foreign Policy Research Institute (FPRI) / Philadelphia, PA, United States

The Helen Kellogg Institute for International Studies / Notre Dame, IN, United States

Henry L. Stimson Center / Washington, DC, United States

The Heritage Foundation / Washington, DC, United States

Hoover Institution on War, Revolution and Peace / Stanford, CA, United States

Hudson Institute / Washington, DC, United States

The Independent Institute / Oakland, CA, United States

The Information Technology and Innovation Foundation (ITIF) / Washington, DC, United States

Institute for the Future (IFTF) / Palo Alto, CA, United States

Institute for International Economics (IIE) / Washington, DC, United States

Institute for Research on Poverty (IPR) / Madison WI, United States

Inter-American Dialogue (IAD) / Washington, DC, United States

International Food Policy Research Institute (IFPRI) / Washington, DC, United States

International Research Center for Energy and Economic Development (ICEED) / Boulder, CO, United States

Joan B. Kroc Institute for International Peace Studies / Notre Dome, IN, United States

Joint Center for Political and Economic Studies (JCPES) / Washington, DC, United States

The Mansfield Center for Pacific Affairs (MCPA) / Washington, DC, United States

The Maureen and Mike Mansfield Foundation (MMMF) / Washington, DC, United States

Milken Institute / Santa Monica, CA, United States

National Bureau of Economic Research (NBER) / Cambridge, MA, United States

National Center for Policy Analysis (NCPA) / Dallas, TX, United States

National Health Policy Forum (NHPF) / Washington, DC, United States

Nautilus Institute for Security and Sustainable Development / Berkeley, CA, United States

The Nelson A. Rockefeller Institute of Government / Albany, NY, United States

New America Foundation / Washington, DC, United States

The Nixon Center / Washington, DC, United States

Northeast-Midwest Institute / Washington, DC, United States

OMB Watch / Washington, DC, United States

Phoenix Center for Advanced Legal & Economic Public Policy Studies / Washington, DC, United States

Population Council / New York, NY, United States

Project for the New American Century (PNAC) / Washington, DC, United States

Public Policy Institute of California (PPIC) / San Francisco, CA, United States

The RAND Corporation (RAND) / Santa Monica, CA, United States

Regional Research Institute (RRI) / Morgantown, WV, United States

Resources for the Future (RFF) / Washington, DC, United States

The Rockford Institute / Rockford, IL, United States

Russell Sage Foundation (RSF) / New York, NY, United States

Social Science Research Council (SSRC) / New York, NY, United States

The Southern Center for International Studies (SCIS) / Atlanta, GA, United States

Southwest Center for Environmental Research and Policy (SCERP) / San Diego, CA, United States

Strategic Studies Institute (SSI), U.S. Army War College / Carlisle, PA, United States

United States Institute of Peace (USIP) / Washington, DC, United States

The Urban Institute / Washington, DC, United States

US-Japan-China Comparative Policy Research Institute (CPRI) / San Jose, CA, United States

Vanderbilt Institute for Public Policy Studies (VIPPS) / Nashville, TN, United States

The Washington Institute for Near East Policy / Washington, DC, United States

Weatherhead East Asian Institute (WEAI) / New York, NY, United States

Weidenbaum Center on the Economy, Government, and Public Policy (Weidenbaum Center) / St. Louis, MO, United States

Woodrow Wilson International Center for Scholars (WWICS) / Washington, DC, United States

World Peace Foundation / Cambridge, MA, United States

World Policy Institute (WPI) / New York, NY, United States

World Resources Institute (WRI) / Washington, DC, United States

Worldwatch Institute / Washington, DC, United States