جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸

اخبار

طی نشستی با حضور وزیر اقتصاد و مدیرعامل سازمان بنادر در بندر شهید رجایی صورت گرفت؛

بررسی مسائل مرتبط با تشریفات خروج کالا از بندر شهید رجایی/ تجارت بین المللی کالا از طریق گمرکات و بنادر رونق خوبی دارد/ تسهیل و تسریع روند تجارت بین المللی با اتخاذ تدابیر جدید

بررسی مسائل مرتبط با تشریفات خروج کالا از بندر شهید رجایی/ تجارت بین المللی کالا از طریق گمرکات و بنادر رونق خوبی دارد/ تسهیل و تسریع روند تجارت بین المللی با اتخاذ تدابیر جدید
وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست مشترک با مسئولان دستگاه های مرتبط با ترخیص کالا اعلام کرد: مقرر شد، با همکاری دستگاه های اجرایی، فاصله زمانی ترخیص کالا از گمرکات به یک سوم کاهش یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر  و دریانوردی، وزیر اقتصاد طی سخنانی در نشست مشترک با مسئولان دستگاه های مرتبط با ترخیص کالا در بندر شهید رجایی با بیان این مطلب تصریح کرد: این تصمیمات موجب تسریع روند واردات و صادرات و کاهش موجودی و احیاناً رسوب کالا در گمرکات شده و نیز دسترسی مردم به کالاهای وارد شده را آسان تر از قبل می کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، سفر به استان هرمزگان و تصمیمات جلسه امروز با مسئولان مرتبط با تشریفات ترخیص کالا در گمرکات و بنادر کشور را، بر اساس جمع بندی هایی عنوان کرد که در سفرهای پیشین خود با سایر بنادر کشور و نیز بندر شهید رجایی داشته است.

وزیر اقتصاد در ادامه با بیان این که میزان موجودی کالا در بنادر کشور معادل ۱۰ میلیون تن کالا، از جمله چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای اساسی است ، افزود: این موضوع جای بسیار خوشحالی دارد که به رغم تلاش دشمن برای جلوگیری از ورود کالا به کشور، چنین وضعیت خوبی به لحاظ موجودی کالا در بنادر داریم.

دژپسند اظهار داشت: حجم واردات رشد خوبی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است و یکی از عوامل افزایش موجودی و بعضاً رسوب کالا در گمرکات کشور را همین موضوع عنوان کرد.

وزیر اقتصاد افزود: بخش دیگری از دلایل این امر به مشکلات مربوط به بحث عدم ثبت سفارش از سوی وارد کنندگان و بخشی دیگر نیز به موضوع تایید کیفیت و بررسی استانداردهای کالای وارداتی به ویژه در خصوص کالاهای اساسی و خوراک دام است که باید بپذیریم، قابل چشم پوشی نیست.

فرهاد دژپسند در سفر به استان هرمزگان در نشستی برای بررسی تشریفات ترخیص کالا از بندر شهید رجایی و راهکارهای عملی به منظور رفع مشکلات موجود و تسریع و تسهیل تجارت بین المللی کالا در بنادر، گفت: با وجود تمامی توطئه‌های دشمنان، تجارت بین المللی کالا از طریق گمرکات و بنادر ایران از رونق خوبی برخوردار است.

وی ادامه داد: جابجایی کالا از طریق بنادر افزایش یافته و همکاری خوبی را از سوی دستگاه‌های مسئول در راستای تسهیل و تسریع در روند ترخیص کالا شاهد هستیم.

دژپسند خاطرنشان کرد: با تدابیر و تصمیماتی که در این نشست اتخاذ شد و برنامه‌ریزی‌هایی که متعاقب آن صورت می گیرد، روند تجارت بین المللی کالا از طریق بنادر  تسهیل و تسریع می شود.

بنا بر این گزارش؛ محمد راستاد؛ مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی نیز طی سخنانی به تبیین اهمیت و جایگاه راهبردی بندر شهید رجایی در تجارت بین المللی کشور ایران پرداخت و برنامه ها و اقدامات سازمان متبوع خود جهت کاهش رسوب و ماندگاری کالا در بنادر با تعامل و همراهی سایر دستگاه های همکار در بنادر ایران را تشریح کرد.

فریدون همتی؛ استاندار هرمزگان نیز اظهار داشت: خوشبختانه در این نشست با هم افزایی، تعامل و همکاری مناسب دستگاه های مسئول در فرآیند ترخیص کالا، تصمیمات خوبی برای بهبود روند امور در این حوزه گرفته شد.

وی ادامه داد: بر اساس مجموعه اقداماتی که توسط هرکدام از دستگاه‌ها در این حوزه صورت می‌گیرد، شاهد تسهیل و تسریع در روند صادرات و واردات کالا از طریق بنادر خواهیم بود.

همتی تصریح کرد: تمامی تلاش ما فراهم کردن بستر مناسب برای فعالیت بخش خصوصی در حوزه اقتصاد است.

اله مراد عفیفی پور؛ مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان نیز گزارشی مقایسه ای از وضعیت رسوب و ماندگاری کالا طی سه ماهه نخست سال جاری با دوازده ماهه سال گذشته ارایه کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به تشریح تازه ترین آمار و ارقام پیرامون وضعیت تخلیه کالاهای اساسی در بزرگترین بندر بازرگانی ایران پرداخت.

۲۱ تیر ۱۳۹۸ ۱۸:۱۳
تعداد بازدید : ۸۰۳